Svatební agentura Ty&Já

Svatební agentura Ty&Já
Facebookový profil

Svatební tradice

Svatební zvyky a tradice se liší nejen podle národnosti snoubenců, ale také třeba podle kraje, odkud budoucí novomanželé pocházejí. Vybrali jsme pro vás ty, o kterých si myslíme, že se s nimi v současné době setkáte prakticky při každé svatbě.

Něco nového, starého, půjčeného a modrého

Už od pradávna se tvrdilo, že nevěsta by měla na sobě v den svatby mít něco nového, a to na znamení nového počátku, něco starého, například šperk po babičce, na znamení pokračování rodu a rodové linie i v novém manželství. Nevěsta by ale neměla zapomenout i na něco vypůjčeného, což jsou většinou svatební šaty. Tradice ovšem také říká, že má mít ještě něco modrého - například podvazek.

Závoj

Závoj na nevěstě býval symbolem její neposkvrněnosti. Proto, když ho nevěsta na sobě má, snímá ho až na úplném konci svatebního obřadu. V minulosti totiž lidé věřili, že do těla člověka bez závoje pronikají zlé síly, a to nosem. Proto nevěstu před těmito zlými silami chránil právě závoj.

Počasí o svatebním dni

Tady se budeme muset opřít o pranostiky. Co se traduje o svatebním dni? Jedna třeba říká, že pokud ve svatební den prší, pak novomanželům prší jen a pouze štěstí. Pokud je naopak horko, hosté mají na novomanžele házet rýži nebo květy, které jim rovněž mají zajistit nejen štěstí, ale i hojnost a plodnost.

Koule na noze nebo chomout

Setkáte se s touto tradicí většinou až po obřadu před kostelem či úřadem, kde vstoupili snoubenci do svazku manželského. Přátelé ženichovi přivážou k noze železnou kouli nebo natáhnou před novomanžele lano. Ženich se poté následně ze svých hříchů spáchaných v mládí musí vyplatit. Případně je druhá varianta, že ukáže svůj um a tupou pilkou na železo zámek přepiluje. Jeho manželka, jež mu má být oporou a podporovat jej, ho povzbuzuje nebo mu může i pomoci. Někdy přátelé také ženichovi nasadí koňský chomout, aby věděl, do čeho právě uzavřeným sňatkem vstoupil a co ho v manželství čeká.

Svatební špalír

Když novomanželé opouští kostel, úřad, zkrátka místo, kde se konal svatební obřad, utvoří jim svatební hosté takzvaný špalír, jímž novomanželé projdou. V minulosti to ovšem bývalo jinak, a to tak, že se jim svatební hosté snažili všemožně nenásilně bránit v projití tímto špalírem. To, aby si novomanželé natrénovali překonávání nesnází, které na ně na společné cestě životem čekají.

Zametání střepů

Tuto tradici v podobě ?náhodně? rozbitého talíře připravuje novomanželům personál restaurace, kde probíhá po obřadu následná svatební hostina. Porcelánové střepy mají symbolizovat štěstí a hluk při jejich rozbíjení má pro změnu odhánět zlé duchy. Společné zametání střepů je pro ženicha a nevěstu symbolickým úkolem. Má je připravit na to, že všechny strasti mají už nově řešit rukou společnou.

Házení svatební kytice

Když nevěsta během svatební veselky vhodí otočená zády mezi klubko svobodných slečen svou svatební kytici, ta, která ji chytne, bude podle tradice další, která se bude vdávat. Pokud si svou kytici chcete nechat, nechejte si od květinářství vyrobit ještě jednu menší, náhradní, a tu pak mezi slečny vhoďte.