Svatební agentura Ty&Já

Svatební agentura Ty&Já
Facebookový profil

Pocitovníček ženicha, den 8

Publikováno 8. 8. 2016, 06.35 h

Jedna věc mě na svatebních přípravách nepřestává fascinovat. Vlastně čím víc se datum blíží, tím mě to překvapuje asi ještě víc. Mám na mysli generační střet při vnímání tradic před a v průběhu svatebního dne.

Zatímco maminky a babičky stále žijí v přesvědčení, že veselka probíhá i po třech, čtyřech desítkách let prakticky neustále stejně, ti mladší (nevěsta + ženich) do organizace chtějí aplikovat nové, moderní a na dnešní dobu už běžné trendy. Třeba vypustit rozvoz nakrabičkovaného cukroví v týdnu před svatbou.

Jenže narazí. Po dvou setkáních se zástupci rodiny u kulatého stolu (nevěřte tomu, že u něj se podle tradic nejde nepohádát) zjistíte, že přes některé věci zkrátka nejede vlak. Typickým příkladem jsou totiž právě výslužky pro svatební hosty.

V týdnu před svatbou každá rodinka, pár či jednotlivec musí dostat do ruky krabičku s mini zákusky. Ano, to ještě jakžtakž chápu. Co mi ale hlava nebere ani trochu je to, že stejnou krabičku musí ve finále dostat s nadsázkou řečeno, i sousedova koza. Vysvětlení? Na vesnici se to tak prostě dělá…

Co na tom, že každý svatební cukroví tím pádem ochutná před svatbou a na veselce už o něj nikdo nestojí. Chci říct ale jinou věc. Je mi 31. Na první svatbě jsem byl jako host ve svých asi pěti letech a moc dobře vím, že za tu dobu se vesnické svatební tradice hodně změnily. Rozlučky se svobodou? Když už se dělají, většinou na ně dorazí 3/4 vesnice jen proto, že je to zkrátka zadarmo, tak proč se neúčastnit.

Před svatbou jsem pěkných pár let žil ve městě, do své rodné vísky zavítám v průměru jednou za týden a na nové, podotýkám vesnické adrese, bydlím ani ne rok. Takže bránu nad vchodem do domu mít asi těžko budu.

Chci tím říct jen jedno. Svatbu si udělejte přesně tak, jak chcete vy, nenechte si do toho mluvit. Ve chvíli, kdy to uděláte, riskujete, že pár dní před svatbou budete tak psychicky vyčerpaní, protože někdo z rodiny vznese názor, že by se mělo tohle nebo ono.

Zkrátka a dobře, najměte si svatební koordinátorku, příbuzným odpovídejte, že všechnu organizaci kolem veselky řeší najatá svatební agentura a budete mít klid. Hádat se před svatbou kvůli tomu, jestli dostane cukroví i Petr nebo jen Franta, je přece tak strašně zbytečný…

Váš Karel